Producenci
Promocje
DIETA, ĆWICZENIA I ENDOKANNABINOIDY 0
DIETA, ĆWICZENIA I ENDOKANNABINOIDY

Kiedy nasz organizm działa prawidłowo, układ endokannabinoidowy (ECS) utrzymuje nasz apetyt, sytość i wagę w doskonałej równowadze. Receptory kannabinoidowe CB1 w naszym mózgu są odpowiedzialne za sygnalizowanie, że nadszedł czas na jedzenie, kiedy potrzebujemy jedzenia, pobudzając apetyt i wyostrzając zmysł węchu, dzięki czemu jedzenie jest bardziej satysfakcjonujące. Z drugiej strony aktywacja receptora kannabinoidowego CB2 działa w celu zmniejszenia spożycia pokarmu i zapobiegania gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

W czasach starożytnych, kiedy dostępne było tylko świeże mięso, owoce i warzywa, łatwiej było naturalnie utrzymać równowagę naszego ECS. Ale nasza dieta jest tak zepsuta we współczesnym świecie, że nasze receptory CB1 utknęły w trybie nadbiegu, wzmacniając nieprawidłową pętlę pokarm-nagroda ze wszystkich słodkich, wysokotłuszczowych pokarmów, które spożywamy. Jedno z badań na myszach wykazało, że gdy gryzonie były karmione dietą bogatą w tłuszcz i cukier przez 60 dni, ich receptory CB1 stały się nadaktywne, co zapobiegało wydzielaniu aminokwasów, które miały zmniejszać apetyt, gdy system działa prawidłowo. Z drugiej strony, nasze receptory CB2 – które są aktywowane przez żywność pochodzenia roślinnego, taką jak liściaste i gorzkie warzywa, oliwa z oliwek i różne przyprawy – są zasadniczo niewystarczające w typowej zachodniej diecie, która jest bogata w węglowodany i przetworzoną żywność.

Niedobory kwasów tłuszczowych omega-3 również zniekształcają funkcjonowanie naszych receptorów kannabinoidowych. Te zdrowe kwasy tłuszczowe zapewniają płynne działanie naszego ECS. Ale kiedy masz niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 (jak wielu Amerykanów), twoja funkcja ECS zostaje osłabiona.

Zdrowie mikrobiomu jelitowego (biliony bakterii żyjących w jelitach) jest również niezbędne i to nie tylko dlatego, że pomaga w skutecznym i wydajnym trawieniu. Twoje jelita mają własny „mózg”. Naukowcy podkreślają znaczenie osi jelito-mózg, która wpływa na stan zapalny, trawienie, a nawet na nastrój, emocje i ogólne samopoczucie. ECS reguluje oś jelitowo-mózgową, ułatwiając komunikację między mikrobiomem a mózgiem. Jeśli Twoja dieta uszkadza Twój mikrobiom i powoduje dysbiozę jelit, to również zniekształca Twój ECS i sposób, w jaki funkcjonuje Twój mózg.

Aktywność fizyczna (tak jak robiliśmy to podczas polowania, uprawy i zbierania pożywienia) jest również niezbędna do utrzymania dobrego tonu endokannabinoidowego. Ćwiczenia wyzwalają uwalnianie naturalnych endokannabinoidów, pomagając utrzymać niższy poziom stresu i zdrową wagę. Ale w dzisiejszych czasach zbyt łatwo jest spędzać większość czasu siedząc — przed biurkiem, w samochodzie lub na kanapie.

Skumulowany wynik złych nawyków to stany związane ze stylem życia: dysfunkcja ECS i zespół metaboliczny, choroby serca i inne stany zwyrodnieniowe związane z naszą mocno przetworzoną zachodnią dietą i siedzącym trybem życia.

Źrodło: https://www.projectcbd.org/science/diet-exercise-endocannabinoid-tone.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl